Skip to content

10 Lancaster WayJackson, NJ 08527

Built 1999

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block5303
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,225
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,800
35%
Improvement Value:$762,600
65%
Total Assessment$1,168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,129+3.6%
2024$11,713+5.9%
2023$11,061+1.4%
2022$10,905+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft3,225DeedBook 17968, Page 1015Recorded7/16/2020

Property Sale

Sale
$245,286

From:

To:

Sq Ft3,225DeedBook 16802, Page 116Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 15019, Page 1240

Property Sale

Sale
$275,800
DeedBook 5755, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1999