Skip to content

306 Bartley RoadJackson, NJ 08527

Built 1990

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block5401
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SALL2AG
Dwellings1
ZoningR30
Sq Footage3,389
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,400
35%
Improvement Value:$614,400
65%
Total Assessment$947,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,076+3.6%
2024$11,662+3.4%
2023$11,279+1.4%
2022$11,120+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft3,389DeedBook 18381, Page 1832Recorded3/24/2021

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft3,389DeedBook 16987, Page 78Recorded1/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1990