Skip to content

92 N New Prospect RoadJackson, NJ 08527

Built 1980

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 21, 1991

Property Information

Block5804
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,344
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,600
39%
Improvement Value:$328,700
61%
Total Assessment$535,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,283+3.9%
2024$7,006+4.0%
2023$6,735+1.4%
2022$6,642+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4947, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1980