Skip to content

112 N New Prospect RoadJackson, NJ 08527

Built 1979

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block5804
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,847
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,000
37%
Improvement Value:$352,700
63%
Total Assessment$559,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,834+4.0%
2024$7,536+4.0%
2023$7,244+1.4%
2022$7,144+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,847DeedBook 17538, Page 624Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 10248, Page 1118

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5606, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1979