Skip to content

34 Fox DriveJackson, NJ 08527

Built 1966

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
Mar 14, 2019

Property Information

Block5804
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,600
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,600
37%
Improvement Value:$370,700
63%
Total Assessment$588,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,401+3.9%
2024$7,120+4.0%
2023$6,844+1.4%
2022$6,750+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$343,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 17415, Page 243Recorded3/20/2019

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 16274, Page 1146Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 16002, Page 1281Recorded2/9/2015

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 13501, Page 540

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12781, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1966