Skip to content

5 Neal StreetJackson, NJ 08527

Built 1965

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 9, 1994

Property Information

Block5804
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,856
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,100
46%
Improvement Value:$304,700
54%
Total Assessment$559,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,738+3.9%
2024$6,482+4.0%
2023$6,231+1.4%
2022$6,145+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5199, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1965