Skip to content

4 Alan TerraceJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 16, 2021

Property Information

Block5804
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,750
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,100
45%
Improvement Value:$309,300
55%
Total Assessment$564,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+4.0%
2024$7,112+8.0%
2023$6,587+1.5%
2022$6,492+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,750DeedBook 18599, Page 927Recorded7/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1963