Skip to content

15 Robert TerraceJackson, NJ 08527

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$547,500
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block5804
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,874
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,600
48%
Improvement Value:$281,900
52%
Total Assessment$537,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,225+3.9%
2024$6,951+4.0%
2023$6,682+1.4%
2022$6,590+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$547,500
Sq Ft1,874DeedBook 20116, Page 1181Recorded8/28/2025

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4636, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1965