Skip to content

10 Bruce TerraceJackson, NJ 08527

Built 1965

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Sep 15, 2004

Property Information

Block5804
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,238
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
51%
Improvement Value:$241,800
49%
Total Assessment$498,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,261+3.9%
2024$6,024+4.0%
2023$5,790+1.4%
2022$5,710+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 12267, Page 1856

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5484, Page 97

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5278, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1965