Skip to content

37 Andover RoadJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block5901
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,773
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,900
53%
Improvement Value:$261,900
47%
Total Assessment$556,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,489+4.0%
2024$6,242+4.0%
2023$6,001+1.4%
2022$5,918+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,773DeedBook 18637, Page 557Recorded8/18/2021

Property Sale

Sale
$102,500

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 18095, Page 1451Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 16291, Page 137Recorded1/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1962