Skip to content

33 Andover RoadJackson, NJ 08527

Built 1966

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block5901
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,920
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,300
49%
Improvement Value:$307,900
51%
Total Assessment$605,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,357+3.9%
2024$7,078+4.0%
2023$6,804+1.4%
2022$6,710+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 17213, Page 449Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$304,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 16605, Page 3Recorded12/19/2016

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4711, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1966