Skip to content

71 Marginal RoadJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Oct 11, 2002

Property Information

Block5906
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,544
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,100
57%
Improvement Value:$229,900
43%
Total Assessment$531,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,456+3.9%
2024$6,211+4.0%
2023$5,970+1.4%
2022$5,888+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 11082, Page 1479

Property Built

Built

Year Built: 1970