Skip to content

56 S New Prospect RoadOld Bridge, NJ 08857

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Apr 12, 2000

Property Information

Block6402
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG1UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,501
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,100
52%
Improvement Value:$285,300
48%
Total Assessment$594,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,765+3.9%
2024$7,470+2.0%
2023$7,323
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 10078, Page 1551

Property Built

Built

Year Built: 1960