Skip to content

44 Rhode Island DriveJackson, NJ 08527

Built 1956

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block6012
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,316
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,900
53%
Improvement Value:$263,200
47%
Total Assessment$558,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,472+3.9%
2024$6,227+4.0%
2023$5,985+1.4%
2022$5,903+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,316DeedBook 17561, Page 1977Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 11553, Page 1164

Property Built

Built

Year Built: 1956