Skip to content

54 Forest DriveJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 2, 1990

Property Information

Block6106
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,626
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,400
49%
Improvement Value:$309,700
51%
Total Assessment$603,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,792+3.9%
2024$7,497+4.0%
2023$7,206+1.4%
2022$7,107+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4811, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1963