Skip to content

4 Hawaii RoadJackson, NJ 08527

Built 1956

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 7, 2001

Property Information

Block6107
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,756
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,900
51%
Improvement Value:$280,000
49%
Total Assessment$573,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,089+4.0%
2024$6,819+4.0%
2023$6,555+1.4%
2022$6,465+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 10540, Page 1574

Property Built

Built

Year Built: 1956