Skip to content

3 Arkansas DriveJackson, NJ 08527

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Feb 25, 2026

Property Information

Block6107
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2SFS
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,456
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,800
53%
Improvement Value:$261,500
47%
Total Assessment$557,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,587+3.9%
2024$6,337+4.0%
2023$6,092+1.4%
2022$6,008+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft1,456DeedBook 20296, Page 106Recorded2/26/2026

Property Sale

Sale
$327,500
Sq Ft1,456DeedBook 17835, Page 297Recorded3/26/2020

Property Sale

Sale
$132,100
DeedBook 10050, Page 1050

Property Built

Built

Year Built: 1965