Skip to content

7 Dunbarton RoadJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 1994

Property Information

Block6202
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SFS2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,716
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
56%
Improvement Value:$246,400
44%
Total Assessment$564,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,984+3.9%
2024$6,719+4.0%
2023$6,459+1.4%
2022$6,370+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972