Skip to content

42 Ashford RoadJackson, NJ 08527

Built 1979

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block6202
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SFO2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,415
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,700
42%
Improvement Value:$456,700
58%
Total Assessment$783,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,784+3.9%
2024$9,412+4.0%
2023$9,048+1.4%
2022$8,923+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft2,415DeedBook 16791, Page 692Recorded7/6/2017

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 11047, Page 1291

Property Built

Built

Year Built: 1979