Skip to content

31 Hickory Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block6601
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,168
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,300
57%
Improvement Value:$238,500
43%
Total Assessment$554,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,464+4.0%
2024$8,142+7.5%
2023$7,577+1.4%
2022$7,469+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$161,950
DeedBook 4598, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1985