Skip to content

45 Hickory Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Apr 2, 2021

Property Information

Block6601
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,376
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,800
38%
Improvement Value:$524,000
62%
Total Assessment$840,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,720+3.9%
2024$10,313+4.0%
2023$9,914+1.4%
2022$9,777+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,376DeedBook 18419, Page 581Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$23,218

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 15850, Page 428Recorded7/16/2014

Property Sale

Sale
$220,500
DeedBook 10249, Page 670

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4690, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1985