Skip to content

141 Hickory RoadJackson, NJ 08527

Built 1983

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block8501
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,347
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
36%
Improvement Value:$420,700
64%
Total Assessment$652,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,135+3.5%
2024$8,822+3.4%
2023$8,533+1.4%
2022$8,412+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,347DeedBook 19232, Page 801Recorded11/22/2022

Property Sale

Sale
$392,500

From:

To:

Sq Ft2,347DeedBook 17117, Page 1443Recorded5/16/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5349, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1983