Skip to content

82 Hickory Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block6603
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,193
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,300
46%
Improvement Value:$364,800
54%
Total Assessment$681,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,041+3.9%
2024$8,698+4.0%
2023$8,361+1.4%
2022$8,246+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$401,000

From:

To:

Sq Ft2,193DeedBook 16508, Page 598Recorded9/14/2016

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 11050, Page 348

Property Sale

Sale
$163,700
DeedBook 5410, Page 960

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4923, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1985