Skip to content

17 Hemlock Hill RoadJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block6701
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,194
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,800
47%
Improvement Value:$364,100
53%
Total Assessment$680,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,844+3.9%
2024$9,470+9.9%
2023$8,617+1.4%
2022$8,498+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,194DeedBook 16440, Page 115Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5642, Page 606

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5129, Page 548

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 4641, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1985