Skip to content

4 Monroe LaneJackson, NJ 08527

Built 1980

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block6902
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,866
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,100
50%
Improvement Value:$316,600
50%
Total Assessment$632,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,702+3.9%
2024$8,371+7.0%
2023$7,822+1.4%
2022$7,714+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,866DeedBook 18170, Page 973Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12250, Page 1751

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5311, Page 288

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4801, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1980