Skip to content

3 Stephanie CourtJackson, NJ 08527

Built 1980

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Nov 28, 2018

Property Information

Block6902
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,974
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,300
49%
Improvement Value:$323,400
51%
Total Assessment$634,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,784+3.9%
2024$8,450+4.0%
2023$8,123+1.4%
2022$8,011+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$384,000

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 17328, Page 1258Recorded12/13/2018

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 11105, Page 129

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4964, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1980