Skip to content

8 Partree RoadJackson, NJ 08527

Built 1975

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block6904
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,968
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,500
39%
Improvement Value:$505,200
61%
Total Assessment$823,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,808+3.9%
2024$9,436+4.0%
2023$9,071+1.4%
2022$8,945+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000
Sq Ft1,968DeedBook 18788, Page 1892Recorded11/22/2021

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 15262, Page 1858

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14897, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1975