Skip to content

64 Claridge DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Date
Feb 4, 2009

Property Information

Block6904
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,986
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,600
48%
Improvement Value:$341,400
52%
Total Assessment$658,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,792+3.9%
2024$8,458+4.0%
2023$8,131+1.4%
2022$8,019+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972