Skip to content

44 Valley RoadJackson, NJ 08527

Built 1980

Last Sale Price
$376,300
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block7001
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,104
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,000
51%
Improvement Value:$316,100
49%
Total Assessment$639,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,105+4.0%
2024$7,797+8.7%
2023$7,171+1.4%
2022$7,072+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$376,300

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 16474, Page 33Recorded8/10/2016

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 14308, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1980