Skip to content

64 Portchester DriveJackson, NJ 08527

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2018

Property Information

Block701
Lot110
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,127
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,400
27%
Improvement Value:$519,900
73%
Total Assessment$713,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,290+3.6%
2024$10,894+3.5%
2023$10,529+1.5%
2022$10,377+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$509,919
DeedBook 12992, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 2005