Skip to content

1 Hardwick CourtJackson, NJ 08527

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block701
Lot396
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage3,151
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
27%
Improvement Value:$518,900
73%
Total Assessment$710,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,601+3.6%
2024$11,203+3.4%
2023$10,836+1.4%
2022$10,683+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$524,975
DeedBook 13738, Page 1668

Property Built

Built

Year Built: 2007