Skip to content

3 Trinity PlaceJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block7104
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,610
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,000
54%
Improvement Value:$253,800
46%
Total Assessment$551,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,930+4.0%
2024$6,667+4.0%
2023$6,408+1.4%
2022$6,320+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 13928, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1960