Skip to content

1 Alaska AvenueJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block7107
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,508
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
35%
Improvement Value:$543,500
65%
Total Assessment$841,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,272+3.9%
2024$6,034+4.0%
2023$5,801+2.0%
2022$5,685+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 17042, Page 1381Recorded3/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962