Skip to content

6 New Hampshire StreetJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Date
Feb 4, 2009

Property Information

Block7108
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,468
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
52%
Improvement Value:$276,500
48%
Total Assessment$574,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277+4.1%
2024$6,029+4.2%
2023$5,786+1.5%
2022$5,703+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962