Skip to content

8 New Hampshire StreetJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block7108
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,874
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,600
52%
Improvement Value:$276,200
48%
Total Assessment$571,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,708+3.9%
2024$6,453+4.0%
2023$6,203+1.4%
2022$6,118+1.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,874DeedBook 18325, Page 357Recorded2/19/2021

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 15708, Page 1834Recorded12/16/2013

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14895, Page 1381

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5432, Page 580

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5034, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1962