Skip to content

75 Citadel DriveJackson, NJ 08527

Built 2008

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Jun 28, 2004

Property Information

Block7109
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description3264
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage3,264
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,900
37%
Improvement Value:$516,500
63%
Total Assessment$816,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,372+3.9%
2024$10,941+4.0%
2023$10,517+1.4%
2022$10,372+1.2%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 12166, Page 1205

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4938, Page 929