Skip to content

73 Citadel DriveJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block7109
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,822
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,400
49%
Improvement Value:$305,000
51%
Total Assessment$603,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,475+3.9%
2024$6,229+4.0%
2023$5,988+1.4%
2022$5,905+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000
Sq Ft1,822DeedBook 18536, Page 1306Recorded6/17/2021

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,822DeedBook 15895, Page 861Recorded9/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960