Skip to content

38 Bryant DriveJackson, NJ 08527

Built 1956

Last Sale Price
$393,000
Last Sale Date
Feb 10, 2021

Property Information

Block7111
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,008
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,300
53%
Improvement Value:$252,200
47%
Total Assessment$532,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,234+3.9%
2024$5,997+9.4%
2023$5,481+6.3%
2022$5,156+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$393,000
Sq Ft1,008DeedBook 18327, Page 663Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,008DeedBook 17763, Page 307Recorded1/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956