Skip to content

86 Citadel DriveJackson, NJ 08527

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block7111
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SFS1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,508
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,300
50%
Improvement Value:$280,200
50%
Total Assessment$560,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,349+3.9%
2024$6,108+4.0%
2023$5,871+1.4%
2022$5,790+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,508DeedBook 20047, Page 340Recorded6/19/2025

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,508DeedBook 18581, Page 1314Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 15147, Page 1400

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 13310, Page 1026

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 12852, Page 1418

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10286, Page 1620

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5415, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1962