Skip to content

37 Louisiana ParkwayJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block7203
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SFS
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,674
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,100
46%
Improvement Value:$346,200
54%
Total Assessment$641,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,858+3.9%
2024$7,560+19.4%
2023$6,333-2.3%
2022$6,480+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,674DeedBook 17952, Page 853Recorded7/7/2020

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10467, Page 1609

Property Sale

Sale
$124,800
DeedBook 4909, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1960