Skip to content

4 Arizona AvenueJackson, NJ 08527

Built 1963

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 7, 2016

Property Information

Block7204
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description2.5SFO
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,910
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,800
29%
Improvement Value:$637,300
71%
Total Assessment$895,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,722+110.3%
2024$6,524+4.0%
2023$6,272+1.4%
2022$6,185+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,910DeedBook 16577, Page 35Recorded11/21/2016

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14298, Page 1508

Property Sale

SaleMulti
$228,000
DeedBook 11189, Page 1753

Property Built

Built

Year Built: 1963