Skip to content

6 Arizona AvenueJackson, NJ 08527

Built 1959

Last Sale Price
$549,900
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block7204
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage2,852
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,700
33%
Improvement Value:$509,200
67%
Total Assessment$762,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,261+4.0%
2024$8,909+4.0%
2023$8,564+1.4%
2022$8,446+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$549,900
Sq Ft2,852DeedBook 17666, Page 1438Recorded11/1/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 16300, Page 1547Recorded1/26/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 15983, Page 339Recorded1/12/2015

Property Built

Built

Year Built: 1959