Skip to content

20 Louisiana ParkwayJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block7213
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,184
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,100
55%
Improvement Value:$241,500
45%
Total Assessment$536,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,930+4.0%
2024$6,667+11.1%
2023$6,001+1.8%
2022$5,895+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 17399, Page 108Recorded3/4/2019

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 4798, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1962