Skip to content

8 Iris DriveJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block7308
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,148
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,600
58%
Improvement Value:$225,000
42%
Total Assessment$530,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,990+3.9%
2024$5,763+4.0%
2023$5,540+1.4%
2022$5,463+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 16703, Page 588Recorded4/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960