Skip to content

11 Illinois AvenueJackson, NJ 08527

Built 1960

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block7305
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage984
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,600
56%
Improvement Value:$223,700
44%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,864+3.9%
2024$5,642+4.0%
2023$5,423+1.4%
2022$5,348+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 17131, Page 474Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$150,500
DeedBook 10278, Page 229

Property Sale

Sale
$70,100
DeedBook 10153, Page 1360

Property Sale

Sale
$128,840
DeedBook 4782, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1960