Skip to content

7 Illinois AvenueJackson, NJ 08527

Built 1965

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block7305
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage984
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,700
62%
Improvement Value:$172,700
38%
Total Assessment$454,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,442+3.9%
2024$5,236+4.0%
2023$5,033+1.4%
2022$4,964+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 10457, Page 659

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5492, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1965