Skip to content

5 Oak DriveJackson, NJ 08527

Built 1955

Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block7309
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,614
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,400
57%
Improvement Value:$204,500
43%
Total Assessment$480,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,785+4.0%
2024$5,565+4.0%
2023$5,350+1.4%
2022$5,276+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955