Skip to content

9 Oak DriveJackson, NJ 08527

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2016

Property Information

Block7309
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,514
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,400
51%
Improvement Value:$265,400
49%
Total Assessment$541,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,919+3.9%
2024$5,694+4.0%
2023$5,474+1.4%
2022$5,398+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 16137, Page 764Recorded7/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955