Skip to content

479 Clearstream RoadLakewood, NJ 08701

Built 1953

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block7501
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,538
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,900
50%
Improvement Value:$292,100
50%
Total Assessment$582,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,475+4.0%
2024$7,191+4.0%
2023$6,913+1.4%
2022$6,817+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook 16933, Page 1352Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 14838, Page 1728

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 12720, Page 927

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 11310, Page 1853

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10067, Page 1089

Property Built

Built

Year Built: 1953