Skip to content

252 N Hope Chapel RoadJackson, NJ 08527

Built 1953

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block13601
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,616
Acreage2.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,000
61%
Improvement Value:$198,200
39%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,357+3.9%
2024$7,078+4.0%
2023$6,804+1.4%
2022$6,710+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,616DeedBook 17573, Page 1285Recorded8/16/2019

Property Sale

Sale
$3,000,000
DeedBook 14919, Page 174

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 10425, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1953